CO WARTO WIEDZIEĆ O WYWŁASZCZENIACH?
Jeśli chcesz zapoznać się z zagadnieniem wywłaszczeń, warto wiedzieć o kilku istotnych kwestiach:
- Cel publiczny: Wywłaszczenie może być dokonane tylko w celu realizacji celu publicznego. Oznacza to, że nieruchomość musi być przeznaczona do budowy dróg, mostów, linii kolejowych, budynków użyteczności publicznej itp.
- Odszkodowanie: Właściciel nieruchomości, której dotyczy wywłaszczenie, ma prawo do otrzymania odpowiedniej zapłaty za jej przejęcie. Wysokość odszkodowania ustalana jest na podstawie wartości rynkowej nieruchomości oraz innych czynników, takich jak jej stopień zużycia, czy obciążenia nieruchomości.
- Postępowanie administracyjne: Zarówno decyzja o wywłaszczeniu, jak i ustaleniu odszkodowania odbywa się w postępowaniu administracyjnym. Dla swojej skuteczności nie wymaga ono czynnego udziału strony.
- Prawa właściciela: Właściciel nieruchomości, której dotyczy wywłaszczenie, ma prawo do aktywnego uczestniczenia w postępowaniu, ale czy z niego skorzysta jest kwestią jego decyzji.
- Ustawa o gospodarce nieruchomościami: Procedura wywłaszczenia w Polsce jest regulowana przez ustawę o gospodarce nieruchomościami oraz odrębne przepisy prawne, takie jak ustawa o drogach publicznych czy ustawa o ochronie przyrody, tzw. specustawy.